15 marca 2018

Rogale marcińskie

Jak widzicie ostatnio rzadko tu piszę... Brak czasu, brak chęci... Czasem zaczynam się zastanawiać czy w ogóle warto dalej to ciągnąć... 
Wykopane z archiwum...
Przepis ze strony kiełki smaku. Bardzo dobre ciasto. 


Potrzebujemy: 
ciasto:
- 230g mleka 3,2%,
- 45g cukru, 
- 30g masła w temp. pokojowej, 
- 30g drożdży, 
- 1 łyżka cukru waniliowego z prawdziwą wanilią (własnej produkcji), 
- 1 jajko, 
- 500g mąki pszennej, 
- szczypta soli, 
- 195g zimnego masła (do przekładania),
nadzienie: 
- 300g białego maku, 
- 100g orzechów włoskich, 
- 100g migdałów, 
- 100g masy marcepanowej, 
- 90g cukru, 
- 5 biszkoptów lady fingers, 
- 2 łyżki śmietany 18%, 
- łyżka miodu.

Nadzienie: 
Do naczynia miksującego TM wrzucić biały mak i zemleć 45sek./obr.10. Przełożyć do innego naczynia. Wrzucić orzechy i migdały i rozdrobnić 3sek./obr.5. Przełożyć do innego naczynia. Do naczynia miksującego wsypać cukier i rozdrobnić 30sek./obr.10. Do powstałego cukru pudru dodać masę marcepanową i połamane biszkopty. Połączyć 15sek./obr.5. Dodać rozdrobnione orzechy (zostawić część do posypania lukru), 2 łyżki śmietany, łyżkę miodu, zmielony biały mak. Wyrobić masę (można pomóc sobie kopystką) 30sek./obr.5. Powstała masa plastyczna to nadzienie do rogali. 
Ciasto: 
Do czystego naczynia TM włożyć 30g masła, mleko, drożdże, cukier, cukier waniliowy - 3min./temp.37st./obr.2. Dodać mąkę, jajo i szczyptę soli. Wyrobić ciasto 3min./interwał. Na duży arkusz papieru do pieczenia, na środku wyłożyć powstałe ciasto i ukształtować go w prostokąt. Zawinąć w papier, włożyć do lodówki na godzinę. Po tym czasie wyjąć, rozwinąć papier i rozwałkować ciasto na prostokąt o wym. 35x15cm. Na tak rozwałkowanym cieście ułożyć plastry zimnego masła (195g) pozostawiając 1cm bez masła z każdego boku. Górną 1/3 część ciasta złożyć do środka, dolną 1/3 częścią ciasta przykryć wcześniej złożone ciasto. Dokładnie zlepić boki ciasta i odwrócić je o 90st. Tak złożone ciasto rozwałkować na wielkość 35x15cm. Powtórzyć składanie ciasta na trzy i zawinąć w papier i folię spożywczą i włożyć do lodówki na 45min. Po tym czasie ponownie rozwałkować ciasto i poskładać jak wcześniej i włożyć ciasto na 30min do lodówki. Po tym czasie jeszcze raz rozwałkować ciasto i poskładać na trzy. Dobrze zawinąć w papier i folię, by nie wyschło i pozostawić w lodówce na min.6godz a najlepiej na całą noc. 
Ciasto wyjąć z lodówki na 20min przed przystąpieniem do wałkowania. Rozwałkować na duży prostokąt (65x35cm) i pokroić w duże trójkąty. Na każdym trójkącie rozprowadzić masę makowo-marcepanową pozostawiając małe marginesy na każdym boku. Zwinąć rogala do 1/3 wysokości (od szerszej strony) i naciąć na środku zawiniętej części do połowy i lekko rozchylić. Zwinąć do końca. Rogale układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć czystą ściereczką i odstawić na 45min do wyrośnięcia. Posmarować rogale jajkiem roztrzepanym z niewielką ilością mleka i piec w 180st. przez ok. 25min. 
Ciepłe rogale polać przygotowanym lukrem (cukier puder + mleko) i posypać pozostawionym rozdrobnionymi orzechami. Pycha!

1 komentarz: