9 września 2014

Sushi Maki

W związku z tygodniem azjatyckim w Lidlu postanowiłam zaszaleć i przygotować sushi. Robiłam to pierwszy raz i pierwszy raz próbowałam. Moje wrażenia: średnie :) Złe nie jest, ale żebym się miała nad tym rozpływać to nie... :) Jednakże moim towarzyszom smakowało. Jedni nawet mieli porównanie, gdyż jakiś czas temu próbowali w knajpie sushi... Podsumowując to jednym zdaniem: warto spróbować. 


Potrzebujemy:
ryż:
- 1,5szkl ryżu do sushi, 
- 2 łyżki octu ryżowego,
- 2 łyżeczki cukru, 
- szczypta soli,
pozostałe:

- nori,
- łosoś wędzony, 
- ogórek, 
- sezam, 
- pasta wasabi,
- majonez,
- sos do sushi - u mnie Teryaki Mirin. 

Ryż opłukać, zmieniając wodę (ok. 7 razy - do klarowności wody). Ugotować wg instrukcji na opakowaniu. W czasie kiedy ryż się gotuje przygotowujemy zaprawę. Czyli ocet ryżowy, cukier i sól delikatnie podgrzewamy, aż do rozpuszczenia się cukru. Kiedy ryż będzie gotowy bierzemy drewnianą łopatkę po której lejemy powoli zaprawę i "tniemy" ryż - delikatnie. Odstawiamy do wystudzenia. 
Ogórek myjemy, przekrawamy na 4 prążki, wycinamy trochę miąższu i przekrawamy jeszcze na 2 podłużne prążki. Sezam delikatnie przyrumieniamy na suchej patelni.

Sushi Maki - z ogórkiem i wasabi

Rozłożyć bambusową matę, położyć 1 plaster nori (błyszczącą stroną do spodu). Przygotować miskę z zimną wodą, w której będziemy moczyć dłonie, dzięki czemu ryż nie będzie się nam kleił. Rozkładamy ryż na plastrze nori zostawiając od góry wolny brzeg na ok. 2cm. Warstwa ryżu nie powinna być wyższa niż 1cm. Na ok. 1/3 wysokości ryżu smarujemy wąski pasek wasabi, posypujemy sezamem i układamy ogórka. Zwijamy ciasno i kroimy w plastry nie grubsze niż 2cm. 

Sushi Maki - z ogórkiem i łososiem

Rozłożyć bambusową matę, położyć 1 plaster nori (błyszczącą stroną do spodu). Przygotować miskę z zimną wodą, w której będziemy moczyć dłonie, dzięki czemu ryż nie będzie się nam kleił. Rozkładamy ryż na plastrze nori zostawiając od góry wolny brzeg na ok. 2cm. Warstwa ryżu nie powinna być wyższa niż 1cm. Na ok. 1/3 wysokości ryżu smarujemy wąski pasek majonezu, układamy łososia i ogórek. Zwijamy ciasno i kroimy w plastry nie grubsze niż 2cm.

Posypujemy do dekoracji sezamem. Podajemy z sosem do sushi.  

2 komentarze: