29 września 2014

Zupa z dyni

Spotkałam w sklepie dynie. Piękną, okrągłą, w cudownym, pomarańczowym kolorze. Nie myśląc wiele postanowiłam ją kupić. Ważyła ponad 2,5kg. Zastanawiałam się co ja z tej dyni zrobię i z pomocą przyszedł mi mój szef, który podał mi przepis na zupę z dyni. Ja, ze swojej strony doprawiłam ją jeszcze mielonym kminkiem i kapką magi. 
Dynię zużyłam w połowie, jednak pozostałą połowę również obrałam i pokroiłam w kostkę, po czym przełożyłam do woreczka i zamroziłam. Będzie na kolejną zupę ;)

Aktualizacja: Pan Józef dałby zamiast magi sok z cytryny :) 

Potrzebujemy:
- bulion - ok.1l, 
- pół dyni (chyba, ze mamy małą - to cała),
- 2 łyżki śmietany, 
- pestki dyni, 
- pieprz, 
- sól, 
- mielony kminek, 
- maga.

Bulion - jeśli macie przygotowany wcześniej i zamrożony, to wyciągnijcie z zamrażarki, zamoczcie pojemnik na chwilkę w gorącej wodzie i zamrożony bulion przełóżcie do garnka, postawcie na ogniu, aż do rozmrożenia i podgotowania. Jeśli nie - róbcie od początku wg tego przepisu: klik.
Dynię przekroić na ćwiartki, wydrążyć pestki i włókna, obrać ze skórki. Pokroić w kostkę. Wrzucić do bulionu i gotować do czasu, aż dynia zacznie się "rozpadać". Zblenderować, doprawić solą, pieprzem, kminkiem i magą. Do małego garnuszka wlać trochę ciepłej zupy, dodać śmietanę i dobrze rozmieszać. Wlać do całości zupy cały czas mieszając. 
Przed podaniem pestki dyni podprażyć na suchej patelni. Posypać zupę. Można dodać kleks śmietany na talerz. 


2 komentarze: